מדיניות ותיאוריה של האמנויות התמחות באוצרות וביקורת .M.A

מהם היחסים בין אמנות למחשבת האמנות, בין פרקטיקה לתיאוריה, בין פעולה לביקורת? מה מקומן של האמנויות בתרבות, מה ייעודן החברתי, מה הן מבקשות להראות או לעשות? מהם המבעים שמתאפשרים באמנויות, אילו התבוננויות הן מציעות ואילו פעולות הן מוליכות, כיצד הן מתוות אופנים שונים של חקירה ומסמנות צורות חדשות של ידיעה?

התיאוריה של האמנויות היא מכלול המחשבה והכתיבה שנוצר בסמוך ליצירה בדימוי ובחומר: החל מאמניות ואמנים שהמשיגו בלשונם את מעשיהם, דרך הכתיבה הביקורתית והמסאית על אודות האמנויות השונות, עבור בפעולה האוצרותית והמחקר האקדמי וכלה בנתיביו הרבים של השיח הציבורי שחג סביב למעשה היוצר. זאת, מתוך ההכרה כי אין אמנות ללא שיח אמנות; ואין תרבות ללא ביקורת תרבות.

התכנית לתואר שני במדיניות ותיאוריה של האמנויות היא תכנית עיוניות ומחקרית שמשלבת לימודי אוצרות וביקורת. היא מתקיימת באקדמיה לאמנות ועיצוב, כלומר תכנית שקרובה לעשייה האמנותית העכשווית, לאתר הלימוד שלה ולסדנה שבה היא מתהווה. זוהי תכנית יחידה מסוגה שעוסקת בקשר שבין התיאוריה של האמנות לפרקסיס האמנותי על אגפיו השונים – היצירתי, האוצרותי והביקורתי.

הלימודים בתכנית נערכים יומיים בשבוע. יום אחד מוקדש ללמידה עיונית אקדמית, דרך מספר מצומצם של מבואות ייחודים לתואר השני ושורה של סמינרים שמעמיקים בחקר התרבות והאמנות ומתקיימים בקבוצות למידה קטנות. יום לימודים נוסף מוקדש לסדנאות בנושאי האוצרות והכתיבה הביקורתית שמשלבות תיאוריה ופרקטיקה, סדנאות שחוברות לידע המקצועי האצור במחלקות השונות בבצלאל וכוללות גם יציאה מן הקמפוס לאתרי לימוד נוספים.

זו התכנית המובילה בארץ למחשבת האמנות העכשווית שמציעה התמחות באוצרות ובביקורת. הלימודים בה נמשכים שנתיים. ניתן לבחור במסלול מחקרי, שבסופו כתיבת עבודת תזת אם איי, או במסלול לא מחקרי. סגל התכנית כולל אוצרות, כותבים, חוקרות ומבקרים מהטובים בתחומם. במסגרתה נערכים כנסים אקדמיים וימי עיון, סדנאות עם אוצרים וכותבים מן הארץ ומחו״ל, תערוכות וארועי אמנות וכן סיורי לימוד בתערוכות בארץ ומחוצה לה.

התכנית מיועדת לבוגרות ובוגרי תואר ראשון בבצלאל ובמוסדות אחרים לאמנות ולעיצוב וכן בוגרות ובוגרי תואר ראשון במדעי הרוח והאמנויות באוניברסיטאות השונות שמעוניינים להעמיק בלימודיהם, לפתח כלים לחשיבה תיאורטית, להתמחות באוצרות וביקורת ולעסוק בסוגיות הבוערות של האמנות והתרבות בנות הזמן. הסטודנטים בתכנית מגיעים ממגוון עיסוקים ומעגלים חברתיים: כמה מהם סיימו זה עתה תואר ראשון, ואחרים כבר עובדים ועובדות במוסדות תרבות, אמנות וחינוך.

התכנית מכשירה נשות ואנשי מקצוע בתחומי האוצרות והכתיבה על אמנות, ניהול מוסדות תרבות ויזמות בתחומי האמנות והתרבות השונים. בוגרות התכנית ובוגריה עובדים כאוצרים, כותבים ויזמים במוסדות האמנות והתרבות המובילים בארץ, ממשיכים ללימודי דוקטורט ומלמדים במוסדות אקדמיים.

הכירו את התכנית:
אתר זה מוגן ע"י reCAPTCHA תחת מדיניות הפרטיות ותנאי השימוש של גוגל.
להרשמה ליום פתוח
הירשמו עכשיו: