עיצוב תעשייתי M.Des

התכנית לתואר שני בעיצוב תעשייתי בבצלאל היא תכנית דו-שנתית המכשירה מעצבות, מעצבים, יוצרות ויוצרים יוצאי דופן לתפקידי מנהיגות בעולם משתנה. התכנית היא מסגרת לימודית ויצירתית פורצת דרך בה רוכשים הסטודנטים והסטודנטיות כלים ושיטות עבודה חדשות, ונחשפים לשדות ידע חדשים המכשירים אותם להובלת מהלכים במאה ה-21. הלימודים משכללים את היכולת להשתלב בצוותים חוצי-דיסציפלינות המאפיינים תהליכי פיתוח, באמצעותם מסגלים הסטודנטים ראייה מערכתית, גישה ביקורתית ושפה אישית. במהלך הלימודים התכנית מייצרת עבור הסטודנטים אפשרויות ליישום תהליכי עיצוב בתחומים שונים, בהקשרים מגוונים ובשיתופי פעולה יוצאי דופן בתעשיה.

בוגרות התכנית ובוגריה יוצרים במהלך הלימודים פורטפוליו לשינוי או להעמקה של הקריירה, טווים רשת מקצועית-חברתית מגוונת ויודעים להפיק היום את התובנות הקריטיות עבור עולם העבודה והיצירה של מחר.

בתכנית מתקיימים שלושה מסלולים – המהווים שלושה תחומי ידע מרכזיים בשדה העיצוב העכשווי:

ניהול עיצוב וחדשנות (Design and Innovation Management)


מסלול ניהול עיצוב מזמין מעצבים לחקור, להתפתח ולהשתכלל בתחומים חדשים בהם ארגז הכלים העיצובי מהווה יתרון תחרותי: אסטרטגיה וצמיחה עסקית מונעת-עיצוב, ניהול עיצוב מבוסס מחקר ופיתוח, וניהול עיצוב ככלי לשינוי חברתי.

הבוגרות והבוגרים של מסלול זה משתלבים בעשייה בתפקידי מנהלי עיצוב, כמנהלי מוצר ומנהלי חדשנות במגזר העסקי, כמובילות שינוי במגזר הציבורי וכן כיזמים בחברות פרטיות או במיזמים אישיים.

שיתופי פעולה בולטים מהשנים האחרונות: פיתוח והנגשת מוצר -Brainsway | ג'וינט ישראל – שירותי שיוויון חברתי | משרד האוצר – חשיבה מחדש על הפנסיה וביטוח | צבר רפואה – מיזמים באשפוז ביתי | JOLT – כיווני התפתחות אסטרטגיים בשוק העבודה ובשוק ההשכלה/הכשרה מקצועית

אודות עיצוב – המסלול למחקר יוצר (About Design)

מסלול 'אודות עיצוב' מהווה מסגרת ייחודית המכשירה מעצבים ומעצבות להשתלב בעולם העיצוב המקומי והבינלאומי ולהחזיק סטודיו פעיל ופורה. המסלול פועל כמעבדה רעיונית התומכת בבניית גוף עבודות מקורי וחקרני מתוך שאיפה להרחיב את גבולות השדה ולקחת חלק פעיל בניסוחה של תרבות עכשווית, תוך שימת דגש על הקשר בין המעצב או המעצבת לבין החברה בה הוא יוצר.

'מחקר יוצר' המאפיין את המסלול, חותר לפיתוח של מתודולוגיות עבודה עצמאיות, ניסיוניות וייחודיות. במהלך הלימודים הסטודנטיות והסטודנטים בוחנים את המשמעויות החברתיות, תרבותיות ואתיות של אובייקטים ופרקטיקות של עיצוב אובייקטים. הם מתנסים בחשיבה ביקורתית, עבודת סטודיו, העמדת תערוכה, שיתופי פעולה, חומרים חכמים ועבודה עם מדענים, עיצוב תהליכים וחוויות, ניסוח מתודולוגיות מחקר אישיות, ניסוח של פורמטים חדשים ליצירה ותצוגה ועוד.

בוגרות המסלול ובוגריו משתלבים בשדה המקצועי כאוצרות, מרצים לעיצוב, מובילות חדשנות ומחקר, יזמי תרבות ויוצרות עצמאיות מובילות המציגות בארץ ובחו”ל.

שיתופי פעולה בולטים מהשנים האחרונות: BauNow –שיתוף פעולה עם אונ’ אנהאלט (גרמניה) המוקדש לתנועת הבאוהאוס |  Designtist מעבדת עתיד – שיתוף פעולה עם GM, מכון ויצמן ומיקרוסופט | חומרים מופיעים – שת"פ בנושא חומרים חכמים עם המכון לכימיה והמרכז לננו-טכנולוגיה באוניברסיטה העברית.

עיצוב וטכנולוגיה (Design and Technology)


במסלול חושבים על (ודרך) טכנולוגיה כאפשרות ליצירת עתיד טוב יותר, או כתגובה יוצרת לעשייה האנושית. במהלך הלימודים מעצבים ואנשי טכנולוגיה לומדים כיצד לחזק את הדמיון, לפתח ולבסס אינטואיציה, להיות ביקורתיים ויצירתיים. כל זאת כדי לאפשר לאדם להכתיב את אופני האינטראקציה הרצויים בין בני אדם ובין בני אדם למכונות.
באמצעות שאלות גדולות על עתיד האנושות, ייצרו הסטודנטיות פרוייקטים המשלבים טכנולוגיות עם תפיסות עיצוביות, ינתחו את מהות העשייה הטכנו-עיצובית וישאפו לפרוץ דרך ולעמוד בחזית המחקר והתעשייה העכשוויים – והעתידיים.

הבוגרות והבוגרים של מסלול זה יוצאים לקריירות במיזמים עצמאיים, כמובילי מו"פ וחדשנות בענפי התעשייה והשירותים השונים, כמובילי חדשנות וטכנולוגיה במוסדות ממשלתיים וחברתיים, בארגונים גלובליים ובתפקידי מחקר באקדמיה.

שיתופי פעולה בולטים מהשנים האחרונות: שת"פ בנושא קשר אדם -רובוט עם המחלקות לאמנות ולהנדסת תעשייה וניהול, אוניברסיטת בן גוריון בנגב | שת"פ מתמשך עם המעבדה של ד"ר עמית צורן בנושא קראפט דיגיטלי האוניברסיטה העברית בירושלים | שת"פ בנושא תחבורת העתיד עם אוניברסיטת טוקיו | שת"פ למציאת יישומים אפשריים לרשתות גנרטיביות (GAN) עם חברת אינטל.

 

ההרשמה לשנת הלימודים תשפ"ג תפתח במרץ 2022.

שיחה עם יועצת לימודים
הירשמו עכשיו: